MENU||| |||
Římskokatolická
farnost Polička

Podcast

Jak vznikla myšlenka farních podcastů? Při tvoření rozhovorů pro časopis Farní posel vznikaly s hosty často i hodinové záznamy, ze kterých se pak rozhovor přepisoval. V těchto záznamech zaznívalo mnoho zajímavých historek, myšlenek a názorů. Pro limitovaný prostor se ale ne vždy vše do tištěné formy vešlo. Vznikla tak myšlenka nadále publikovat tištěné rozhovory, zároveň však také zprostředkovat zájemcům možnost vyslechnout autentický rozhovor s našimi hosty, který bude obohacen o spoustu věcí, které nelze do tištěné podoby vměstnat. Zároveň ale také nabídne autentické líčení přímo od našich hostů.

Rozhovory naleznete na farním YouTube kanálu v playlistu Na poličce: farní podcast.

 

Na poličce #20 Freestyle o vyhoření s Vaškem Větrovským a Matoušem Valáškem
Farní podcast 13. 10. 2023

Na poličce #20 Freestyle o vyhoření s Vaškem Větrovským a Matoušem Valáškem

Tak trochu "freestyle" díl podcastu Na poličce, vysvětlující proč nebyly podcasty dobré tři měsíce. Důvod byl jednoduchý - vyhoření. Fenomén, který je velmi plíživý, z počátku nenápadný, ale velmi nebezpečný. Fenomén, který je schopný dostat lidi až na úplné dno. Jak se vůbec stane, že je člověk natolik vyčerpaný, až není schopen odpočívat? Kam člověka takovéto stavy mohou zavést? A jak vyhoření může ovlivnit víru člověka?

YouTube <
Na poličce #19 Péťa Jílková: Web nám hackli několikrát. S adopcemi dětí z Afriky se obchodovalo.
Farní podcast 16. 6. 2023

Na poličce #19 Péťa Jílková: Web nám hackli několikrát. S adopcemi dětí z Afriky se obchodovalo.

Hostem, tohoto dílu podcastu je Péťa Jílková, která je v Poličce známou postavou, a vypočítat vše, čemu se věnovala a věnuje, by zabralo notnou chvíli. Je to žena plná energie a optimismu, který rozdává kolem sebe téměř stále, a hlavně komukoliv. Je jí jedno odkud jste. Vždy pro vás bude mít laskavé slovo. Jak sama říká, jejími největšími projekty jsou centrum Pontopolis a její rodina. V centru Pontopolis šíří osvětu o cizincích, menšinách, jiných kulturách, a pomáhá cizincům ze všech koutů světa. Tématem rozhovoru byly činnosti v Pontopolisu, nenávistné reakce stran multikulturní aktivity, či adopce holčičky z Konga.

YouTube <
Na poličce #18 Jára Vracovský: V počátcích se děti hledali v kanálech. Mongolsko je zemí bez otců.
Farní podcast 7. 4. 2023

Na poličce #18 Jára Vracovský: V počátcích se děti hledali v kanálech. Mongolsko je zemí bez otců.

Za hostem tohoto podcastu vyrazil Vašek Větrovský do Prahy, prý na něj měl spadeno už dlouho. Byla zde však velká otázka jak se s ním spojit. Nahrávání z Mongolska je i přes dnešní možnosti online propojení přece jen komplikací. Když jsem dozvěděl, že je misionář Jára Vracovský v Česku, neváhal ani chvíli a hned si s ním domluvil schůzku. Povídali si o misiích v Mongolsku a zážitcích z této pozoruhodné, ale velice chudé země.

YouTube <
Na poličce #17 Jak vypadá "Ježíšek"?
Farní podcast 29. 12. 2022

Na poličce #17 Jak vypadá "Ježíšek"?

Letošního vánoční speciál podcastu Na poličce je zaměřený na otázku, která trápila, trápí, a trápit bude spoustu dětí. Jak vlastně vypadá "Ježíšek"? Nikde není přesně popsán. Často je spojován s malým Ježíškem v jesličkách, ale v dětské logice je často nepředstavitelné, že by toto malé miminko mělo být schopné unést tolik dárků. Dětská mysl a představivost se s tím tedy vypořádává po svém. A tak vzali Vašek s Majdou mikrofon, vyrazili do ulic a ptali se lidí, jak si jako malí představovali "Ježíška".

YouTube <
Na poličce #16 Jenda Hladík: Smrt není něco, o čem by ses bavil při běžné rodinné večeři.
Farní podcast 10. 12. 2022

Na poličce #16 Jenda Hladík: Smrt není něco, o čem by ses bavil při běžné rodinné večeři.

Tentokrát si Vašek Větrovský pozval hosta, který je při nejmenším nekonvenční. Jenda Hladík o sobě totiž sám říká, že je svéráz, a jde proti proudu. O tom konec konců svědčí i to, že když ho potkáte v ulicích Poličky, má na sobě často Kilt. Jenda je ale také člověk, který je otevřen životu, a dovoluje všem svým životním zkušenostem, a že jich nebylo málo, aby ho posouvali dál. Vašek s sním povídal o jeho divokém mládí, komplikovaném vztahu s otcem, nevydařeném manželství, působení v domácím hospici, setkávání se se smrtí, a mnoha dalších věcech. Rozhovor si můžete poslechnou na farním YouTube kanálu.

YouTube <
Na poličce #15 Monika Martinů: Z hodiny na hodinu jsem ochrnula, a nepostavila se na nohy.
Farní podcast 3. 9. 2022

Na poličce #15 Monika Martinů: Z hodiny na hodinu jsem ochrnula, a nepostavila se na nohy.

V tomto díle podcastu Na poličce přijala pozvání Majdy Větrovské lékařka Monika Martinů. Kvůli závažné nemoci ztratila Monika poměrně brzo schopnost svobodného pohybu a zůstala upoutána na kolečkové křeslo. I přes to dala život dvěma krásným dětem, svou láskou zahrnula nejen je, ale i svého manžela, a svým nezdolným optimismem často nakazí i lidi kolem sebe. Rozhovor si můžete poslechnou na farním YouTube kanálu nebo na Spotify

Spotify <
Na poličce #14 Tomáš Kroulík: Veřejnost si pobyt ve věznici přikrášluje.
Farní podcast 1. 7. 2022

Na poličce #14 Tomáš Kroulík: Veřejnost si pobyt ve věznici přikrášluje.

Pozvání Vaška Větrovského tentokrát přijal jeho kolega, Tomáš Kroulík. Ten je vášnivým sportovcem, ale především pracoval šest let jako vychovatel ve vazební věznici v Hradci Králové. Jak člověk, který studuje pedagogickou školu, skončí jako vychovatel ve vězení? Jaká míra úspěšné nápravy trestanců je v rámci ČR? Pociťují odsouzení vůbec lítost za své činy? To vše a mnohem víc se dozvíte v této epizodě podcastu "Na poličce" na farním YouTube kanálu.

Spotify <
Na poličce #13 Milan Romportl: Duchovní péče kněze je jen střípkem duchovních potřeb člověka.
Farní podcast 10. 6. 2022

Na poličce #13 Milan Romportl: Duchovní péče kněze je jen střípkem duchovních potřeb člověka.

Smrt. Dříve či později se s ní setká každý, a přesto zůstává v naší společnosti svým způsobem stále určitým tabu. Právě proto si Václav Větrovský jako hosta pozval kněze Milana Romportla z Borové, který mimo jiné působí jako kaplan v domácím hospici Svatého Michaela Oblastní charity Polička. V této službě se s umírajícími setkává pravidelně. Tématem rozhovoru byly např. otázky "Jak mluvit s umírajícími?", "Čeho se lidé na smrti obávají?", "Může pravidelné setkávání s umírajícími učinit člověka šťastnějším?".

YouTube <
Na poličce #12 Jana Větrovská: Pevná ruka, láska, rázná empatie, pobrečet si a přitulit
Farní podcast 2. 5. 2022

Na poličce #12 Jana Větrovská: Pevná ruka, láska, rázná empatie, pobrečet si a přitulit

Od této epizody se spolu Vaškem Větrovským bude u mikrofonu střídat jeho sestra Majda. Tu si mimo jiné můžete pamatovat ze třetí epizody, kde mluvila o svém příběhu s poruchami příjmu potravy. Na tento díl se Majda rozhodla v této své první epizodě navázat. Jako hosta si pozvala svoji maminku Janu Větrovskou, a bavila se s ní o tom, jak celou situaci, kdy se jí před očima trápilo, ubližovalo si, a v podstatě se pomalu zabíjelo její vlastní dítě, a ona často nevěděla co s tím dělat, vnímala ze svého pohledu matky. Tento díl mimo jiné vznikl také jako určitá forma pomoci a podpory pro matky, které si prochází podobnou, ne-li stejnou situací, ve které si připadají sami, a stejně jako Jana, často bezradné a bezmocné.

YouTube <
Na poličce #11 Lukáš Zrůst: Nikdo nečekal pohodový výlet za hranice, jeli jsme do války.
Farní podcast 25. 3. 2022

Na poličce #11 Lukáš Zrůst: Nikdo nečekal pohodový výlet za hranice, jeli jsme do války.

Rozhovor s Lukášem Zrůstem, který ve spolupráci s centrem Pontopolis prakticky ihned po začátku invaze na Ukrajinu rozjel humanitární akci, která vyrostla, a už několik dní po začátku invaze vyrážel na Ukrajinu s humanitární pomocí.

YouTube <
Na poličce #10 Michal Horák: Hubu si ještě nabiju, ale k tomu, co dělám, to patří.
Farní podcast 16. 3. 2022

Na poličce #10 Michal Horák: Hubu si ještě nabiju, ale k tomu, co dělám, to patří.

V tomto díle se Vašek Větrovský vrátil tak trošku ke kořenům. Myšlenku farních podcastů totiž inicioval rozhovor s písničkářem Michalem Horákem, který byl velice dlouhý, a vyškrtávat z něj pro tištěnou verzi bylo více než obtížné. Na Michala jako hosta pro podcast Na poličce měl Vašek tedy už dlouho spadeno. Od roku 2020, kdy spolu dělali rozhovor poprvé, se toho navíc ještě hodně událo, a i sám Michal se znatelně posunul nejen ve své tvorbě. Zároveň jste i vy měli možnost se Michala zeptat na to, co vás zajímá. Nejen na naše, ale i na vaše otázky tedy Michal odpovídal pro dnešní díl.

YouTube <
Na poličce #9 Ivča Libiaková: Na porodním oddělení nejsou pacientky.
Farní podcast 26. 1. 2022

Na poličce #9 Ivča Libiaková: Na porodním oddělení nejsou pacientky.

Rozhovor Vaška Větrovského  s porodní asistentkou Ivčou Libiakovou o porodnictví, českém zdravotnictví, potratech a dalších tématech .

YouTube <
Na poličce #8 Mikulášský speciál s Vaškem a Majdou
Farní podcast 1. 12. 2021

Na poličce #8 Mikulášský speciál s Vaškem a Majdou

Tradice Mikulášských nadílek je v česku už dlouhá léta stálicí. Je však stále stejná jako když v Česku začala? Chodí se stále na Mikuláše nebo na už jen na Čerty? A jak kontrastuje současná podoba Mikulášských nadílek se životem tohoto světce? O tom všem se bavili Majda a Vašek.

YouTube <
Na poličce #7 Věra Filipi: Každý pedagog musí znát sám sebe, aby mohl pomáhat ostatním.
Farní podcast 15. 11. 2021

Na poličce #7 Věra Filipi: Každý pedagog musí znát sám sebe, aby mohl pomáhat ostatním.

Etopedka Věra Filipi pochází ze Svitav. Její život je však neodmyslitelně spjat také s Ostravou. Stejně neodmyslitelně je její život spjat s prací s mládeží, zejména pak s různými výchovnými zařízeními. Tématy rozhovoru jsou proto  ústavní výchova, práce s mládeží a české školství.

YouTube <
Na poličce #6 Lukáš Hořínek: Nechci být ničeho otrokem, ve všem ať je svoboda.
Farní podcast 7. 9. 2021

Na poličce #6 Lukáš Hořínek: Nechci být ničeho otrokem, ve všem ať je svoboda.

Lukáš Hořínek je především poutník, který žije nomádským životem. Na svou první pouť vyrazil už v patnácti letech, kdy de facto utekl z domu a vydal se na pouť do Santiaga de Compostela. Zároveň je Lukáš také básníkem. 

YouTube <
Na poličce #5 Petr Nguyen: Ve Vietnamu nefunguje individualismus, hlavní je komunita.
Farní podcast 25. 7. 2021

Na poličce #5 Petr Nguyen: Ve Vietnamu nefunguje individualismus, hlavní je komunita.

Když tohohle na půl Moraváka, na půl Vietnamce poprvé potkáte, může se jevit jako poměrně introvertní jedinec. Peťa je ale člověk mnoha tváří, a především člověk moudrý, kterému není jedno, co se děje v jeho okolí a ve světě obecně. Tématem rozhovoru bylo jeho konvertování, náboženství ve Vietnamu, situace katolické církve na východě a spousta dalších věcí.

YouTube <
Na poličce #4 Bob Fliedr: Nečekal jsem, že mě psaní knihy o Svatém Jakubu tak vtáhne.
Farní podcast 16. 6. 2021

Na poličce #4 Bob Fliedr: Nečekal jsem, že mě psaní knihy o Svatém Jakubu tak vtáhne.

Rozhovor s novinářem Bobem Fliedrem o nově vznikající knize pojednávající o historii poličské farnosti a chrámu svatého Jakuba většího v Poličce.

YouTube <
Na poličce #3 Majda Větrovská: To že člověk vypadá že je v pořádku neznamená že v pořádku je.
Farní podcast 24. 5. 2021

Na poličce #3 Majda Větrovská: To že člověk vypadá že je v pořádku neznamená že v pořádku je.

Poruchy příjmu potravy. Téma, které se týká stále více lidí, a přesto se o něm mluví poměrně málo a ještě méně lidí má celkový pojem o tom co vlastně poruchy příjmu potravy jsou. Majda Větrovská si poruchami příjmu potravy prošla, a částečně prochází stále, proto může mluvit z vlastní zkušenosti. Jak do téhle skluzavky, ze které se velice těžko vysedá, člověk spadne? Jak ovlivní poruchy příjmu potravy a zážitek na pomezí života a smrti víru člověka a jeho život obecně? Dá se z Poruchy příjmu potravy vůbec uzdravit?

více <
Na poličce #2 Nikdy nevíme co se stane zítra: Rozhovor s Jitkou Kosíkovou
Farní podcast 13. 4. 2021

Na poličce #2 Nikdy nevíme co se stane zítra: Rozhovor s Jitkou Kosíkovou

Paní Jitka Kosíková již několik let působí v organizaci lékaři bez hranic. Souběžně s tím se věnuje paliativní péči a v současnosti pomáhá v Poličce rozšiřovat činnost Domácího hospice svatého Michaela. Tématy rozhovoru jsou: působení u Lékařů bez hranic, uprchlická situace ve světě, tabuizování tématu smrti ve společnosti...

YouTube <
Na poličce #1 Lhostejnost nás dokáže zavést až do záhuby: Rozhovor s Markétou Kutilovou
Farní podcast 1. 2. 2021

Na poličce #1 Lhostejnost nás dokáže zavést až do záhuby: Rozhovor s Markétou Kutilovou

Novinařina, války v zahraničí, riskování života, víra či boží milosrdenství uprostřed válečných konfliktů. To jsou jen některá témata rozhovoru.

YouTube <
dnes
středa 17. červenec 2024
patnáctý týden v mezidobí
Texty: Iz 10,5-7.13-16 // Zl 94 // Mt 11,25-27
Bohoslužba 18:00 Sv. Michael
zítra
čtvrtek 18. červenec 2024
patnáctý týden v mezidobí
Texty: Iz 26,7-9.12.16-19 // Zl 102 // Mt 11,28-30
Bohoslužba 15:30 kaple na LDN
pozítří
pátek 19. červenec 2024
patnáctý týden v mezidobí
Texty: Iz 38,1-6.21-22.7-8 // Iz 38 // Mt 12,1-8
Bohoslužba 18:00 Sv. Jakub
zobrazit další