Kartička číslo dvacet osm - 8. neděle v mezidobí

Každý dělá chyby

Eda byl dnes plný energie a těšil se, až si vyletí někam ven. Poskakoval po hnízdě a pískal na Jáju: „Jájó, pojď ven! Já bych dneska s tebou chtěl aspoň na krátký výlet!“ Jája ale neměla na cestování náladu. Venku ještě nebylo zrovna teplo. „Edíku, promiň, není mi dobře. Ráda bych dnes zůstala doma v hnízdě. Vezmi dnes s sebou na výlet Emu, nebo leť sám.“

Eda se Jáje smál: „Ty vůbec nic nevydržíš! Tobě se prostě jenom nechce. Poletím tedy samotný.“ Jáju bratrovo obvinění naštvalo. Řekla však znova a rázně, že dnes prostě zůstane doma a hotovo. Opravdu se jí dnes nechtělo do dlouhého létání. Chtěla pak k tomu Edovi ještě něco říct, ale nestihla to, protože už byl pryč. Malá Ema si jeho odletu všimla a volala na něj: „Edó, počkéj, poletím za tebou!“ Ten se ve vzduchu otočil a houkl na ni: „No jó, tak si pospěš, nechce se mi čekat!“ Mladší sestra proto rychle vyletěla za ním a snažila se ho dostihnout. Jája pak přemýšlela o tom, co se stalo. „Eda má dneska nějakou rýpavou náladu,“ říkala si. „Až se vrátí, budeme si o tom muset promluvit.“

Za nějakou dobu Ema přiletěla domů a hlásila: „Jájo, Eda sedí na lípě u cesty a chce poprosit, jestli bys tam mohla zaletět za ním. Chtěl by s tebou mluvit o samotě.“ Jája tam hned letěla. Když dosedla na větev vedle svého brášky, hned na ni vyhrkl: „Jájo, moc, moc se ti omlouvám. Odpusť mi, že jsem měl ráno takové hloupé poznámky. Nechal jsem si to projít hlavou a uvědomil jsem si, že jsem vůbec neměl právo ti cokoli takového říkat. Vždyť já sám jsem nedávno nechtěl nikam letět, když jste celá rodina letěli hledat krmítka. Chtěl jsem tenkrát zůstat doma v hnízdě, a přitom jsem k tomu neměl žádný důvod. Zato ty jsi k tomu důvod měla, nebylo ti dobře. Je mi to líto. Jsem tak hloupý.“ Jája na to odpověděla: „Nejsi hloupý, Edíku. Musím se ti k něčemu přiznat. Měl jsi trochu pravdu, když jsi říkal, že se mi jenom nechce. Opravdu mě dnes přemohla lenost. Promiň mi to.“ Pak se vrátili společně domů.

Tam na ně čekali oba rodiče, kterým Ema mezitím všechno pověděla. Eda s Jájou vysvětlili rodičům, že se už udobřili a že přišli na to, že si nemají co vyčítat, protože se oba zachovali špatně. Táta k tomu dodal: „Jsem rád, že jste zjistili, že není dobré druhé z něčeho obviňovat. Každý z nás někdy udělá nějakou chybu, nikdo není dokonalý. Věřím, že si to odteď budete pamatovat.“

Lk 6,41: Jak to, že vidíš třísku v oku svého bratra, ale trám ve vlastním oku nepozoruješ?
Každý z nás jiný. Každý jinak přemýšlí. Něco mu jde dobře, a něco tolik ne. Každý z nás dělá chyby a každý nějaké jiné. V dnešním evangeliu nám Ježíš říká, že nemáme upozorňovat na chyby druhých lidí, ale raději se zamyslet nad tím, jaké chyby děláme my. Není správné, abychom se k sobě kvůli chybám chovali ošklivě.
Tip na modlitbu: zkus si vzpomenout, kdy ti bylo smutno, těžko, kdy se k tobě někdo nechoval hezky a pokus se to vložit do modlitby.  I když…. (doplnit situaci), Ty nás neopouštíš, Ježíši.

Heslo k získání nedělní kartičky číslo 29 v neděli 6. března: Každý dělá chyby.

Pokud se ti podařilo složit další obrázek, nezapomeň ho vzít s sebou do kostela abys mohl(a) získat zaslouženou odměnu.

neděle 28. duben 2024
Texty: Sk 9,26-31 // Zl 22(21) // 1Jan 3,18-24 // Jan 15,1-8