MENU||| |||
Římskokatolická
farnost Polička

26. Dokážeme si něco odříct?

26. února 2023, 1. postní neděle

Mt 4,1a: Ježíš byl vyveden od Ducha na poušť.

Celé evangelium: Mt 4,1–11

Suchý chleba

Babička zavolala Amálku a Vildu na večeři. Jen co se nasytí, vyzvednou si je rodiče a pojedou všichni domů. Přišel i děda. Babička mu naservírovala krajíc suchého chleba. Děti na to nevěřícně koukaly a ptaly se: „Dědečku, ty si dnes nedáš pomazánku? Nebo salám? Nebo sýr?” „Ne, ne,” odpověděl děda. „Včera totiž byla popeleční středa a to znamená, že je postní doba. A já jsem se rozhodl, že se budu v postní době každý čtvrtek postit. To pro mě znamená, že si dám na snídani a na večeři jen suchý chleba a v poledne jednoduchý oběd.”

„Tak to vůbec nechápu,” pronesl Vilda. „K čemu je dobré, že se někdo postí? A co to vlastně ten půst je?” Děda začal vysvětlovat: „Postní doba je doba přípravy na Velikonoce. Odříkáme si něco, co máme rádi, abychom udělali ve svém životě místo pro něco důležitějšího. Třeba pro Ježíše. Já se postím od jídla. Ale je možné se postit i od něčeho jiného. Třeba od sladkostí nebo od pohádek v televizi. Vydrželi byste to?” Amálka pokrčila rameny a Vilda zamyšleně odpověděl: „Já nevím. Ale asi bych to chtěl zkusit.” A pak zavolal na babičku: „Babi, mohla bys mi dnes, prosím, připravit taky jen suchý chleba? Chtěl bych se postit jako děda.” Babička se divila, ale vyhověla mu. Amča to sledovala a nakonec poprosila: „Já bych si, babi, ten suchý chleba dala taky.” Babička si v duchu povzdychla, že to tedy dnes vůbec nemusela chystat večeři, ale zároveň byla ráda, že její vnoučata chtějí takové sebezapření vyzkoušet.

 

Půst znamená odříci si něco (jídlo, zábavu,…) z lásky k Bohu. Postem posilujeme své duchovní svaly i svůj vztah s Bohem. Když se postíme, děláme tím ve svém srdci místo pro Ježíše.

Návrh modlitby

Ježíši, tak často věnujeme spoustu pozornosti něčemu, co nás odvádí od důležitých věcí: od tebe, od lidí, které máme rádi, od našich povinností. Chtěli bychom se připravit na Velikonoce, oslavu tvého vzkříšení, tím, že si něco odřekneme. Prosíme tě, abys nám v tom pomohl vytrvat.

Amen.

 

 

 

dnes
čtvrtek 22. únor 2024
svátek Stolce sv. Petra
Texty: 1Petr 5,1-4 // Zl 23(22) // Mt 16,13-19
Bohoslužba 15:30 kaple na LDN
zítra
pátek 23. únor 2024
První týden postní
Texty: Ez 18,21-28 // Zl 130 // Mt 5,20-26
Bohoslužba 18:00 kaple na faře
pozítří
sobota 24. únor 2024
První týden postní
Texty: Dt 26,16-19 // Zl 119 // Mt 5,43-48
Bohoslužba 18:00 Sv. Jakub
zobrazit další