MENU||| |||
Římskokatolická
farnost Polička

25. Usmíření II

19. února 2023, 7. neděle v mezidobí

Mt 5,44: Milujte své nepřátele a modlete se za ty, kdo vás pronásledují.

Celé evangelium: Mt 5,38–48

Panenka

Dnes je sice čtvrtek, kdy Amálka a Vilík obvykle chodí za babičkou, ale výjimečně zůstávají doma s rodiči. Jsou oba ve svém pokojíčku a hrají si. Venku prší a rodiče si čtou ve vedlejší místnosti.

Amča zrovna upravovala domeček pro panenky. Vilda za ní přijel se svým oblíbeným náklaďákem. „Ségra, půjč mi nějakou panenku, povozím ji v autě!” přednesl Amálce nabídku. Amče se to moc nelíbilo. Nechtělo se jí bráchovi panenku půjčovat. „A nestane se jí něco?” ujišťovala se. „Jasně, že ne,” ubezpečoval ji brácha. Ami mu tedy podala jednu ze svých panenek. Vilda ji strčil skrz okýnko do kabinky řidiče. Šlo to trochu ztuha, ale podařilo se. Pak začal s auťákem jezdit dokola po pokoji. Amča ho sledovala. Po chvíli si ale chtěla s panenkou jít zase hrát. „Vrať mi ji,” prosila bráchu. Vilda zastavil s autem přímo u ní a chtěl z něj panenku vytáhnout. Jenže mu to nešlo. Zasekla se tam. Vilda s ní netrpělivě škubnul. V tu chvíli se ale panenka roztrhla. Amálka to zděšeně sledovala.

Vzala poničenou panenku do náručí a běžela s ní plakat k rodičům do obýváku. Přitulila se k tátovi a nechtěla bráchu ani vidět. Když se trochu uklidnila, vrátila se do pokojíčku. Vilda tam seděl v koutě a tvářil se smutně. Bylo zjevné, že je mu líto, co způsobil. „Promiň, Amálko. Já jsem nechtěl. Odpustíš mi?” Oba si vzpomněli na nedávnou nedělní událost, kdy máma rozbila babiččin oblíbený hrneček. Amálka nesměle přikývla, jako že Vildovi odpouští. Chtěla totiž být jako babička.

Ježíš nás učí, abychom se snažili mít hezké vztahy s druhými lidmi, odpouštět si a přijímat své chyby. Jako Ježíšovi následovníci máme o odpuštění a smíření usilovat, i když je to někdy velmi těžké.

Zkuste si doma natrénovat usmiřování pomocí obrázků, které najdete ZDE. Zkuste vytvořit co nejvíce kombinací vět, které je možné v takové situaci říct pomocí přikládání bublin k dětem. (Příklad: Omlouvám se. – Odpouštím ti.)

Návrh modlitby

Ježíši, víme, že není dobré se na druhé lidi zlobit. Je nám líto, že se nám to někdy nepodařilo. Chceme pečovat o hezké vztahy se všemi lidmi, které máme rádi, i s těmi, se kterými je to pro nás náročné. Ježíši vkládáme do Tvého srdce všechny lidi, se kterými si nerozumíme. Žehnej jim, prosím.

Amen

dnes
čtvrtek 22. únor 2024
svátek Stolce sv. Petra
Texty: 1Petr 5,1-4 // Zl 23(22) // Mt 16,13-19
Bohoslužba 15:30 kaple na LDN
zítra
pátek 23. únor 2024
První týden postní
Texty: Ez 18,21-28 // Zl 130 // Mt 5,20-26
Bohoslužba 18:00 kaple na faře
pozítří
sobota 24. únor 2024
První týden postní
Texty: Dt 26,16-19 // Zl 119 // Mt 5,43-48
Bohoslužba 18:00 Sv. Jakub
zobrazit další