MENU||| |||
Římskokatolická
farnost Polička

23. Buďme světlem a solí

5. února 2023, 5. neděle v mezidobí

Mt 5,16: Tak ať vaše světlo svítí lidem, aby viděli vaše dobré skutky a velebili vašeho Otce v nebesích.

Celé evangelium: Mt 5,13–16

Tma

Na dnešní den se Vilda i Amálka obzvlášť těšili. Budou totiž u dědečka a babičky poprvé přespávat. Nějakou dobu už si to přáli zkusit. Ještě nikdy nespali bez rodičů. Amálka měla sbalený batůžek dokonce tři dny předem, jak byla natěšená.

Domek babičky a dědy je docela malý, a tak vnoučata musela spát v obývacím pokoji na rozkládacím gauči. To jim ale vůbec nevadilo. Společně s babičkou a dědou povečeřeli a pak jim pomohli obývák uklidit a připravit se v něm na spaní. Vilda pomáhal dědovi natáhnout na gauč čisté prostěradlo. Když v tu chvíli najednou zhasla světla. Všichni se polekali. „Babí, co se to děje?” vyjekla vyděšená Amálka. „Asi vypadla elektrika,” objala ji babička a snažila se ji utěšit. Pak dodala: „Zůstaňte stát, kde jste, děti, ať o něco nezakopnete. Dědečku, mohl bys, prosím, zajít pro svíčku? Děkuji.” „Ano, už ji mám tady,” řekl děda. Vzápětí se ozvalo klepnutí o stůl, jak na něj pokládal svíčku, a pár sekund poté škrtnutí sirkou. Objevilo se malé světýlko. Sice neozářilo celou místnost, ale stačilo k tomu, aby se Amálka, Vilík, babička i děda mohli pohodlně a bezpečně usadit na roztaženém gauči.

„Co budeme dělat?” ptala se Amča. „To tady už bude pořád tma?” strachovala se. „Ale ne, neboj,” uklidňoval ji děda. „Myslím, že elektrika za chvíli zase sama naskočí. Budeme tady teď chvilku sedět, čekat a povídat si.”

Po pár minutách se světla zase rozsvítila. Všichni si oddechli. „Ty jo, nikdy mě nenapadlo,” přemýšlel Vilík, „jak moc důležité je, že máme světlo. Bral jsem to doteď jako samozřejmost. Ale stačí, aby vypadla elektrika, a jsme úplně nahraní!”

Bez světla jsme ve tmě všichni ztraceni. Ježíš nám říká, že takovým světlem má být každý z nás. Také říká, že máme být solí. Když není jídlo osolené, nedá se jíst. Sůl mu dodává chuť. Solí a světlem jsou ti, kdo svým životem a tím, jak se chovají, ukazují, že Ježíš je jejich milujícím bratrem. Jak to můžou ukazovat? Snažit se konat dobro a milovat druhé lidi tak, jako je miluje Ježíš.

Návrh modlitby

Ježíši, Ty nám říkáš, abychom byli světlem světa a solí země. Vím, že bez Tebe to nedokážu.

Ježíši, prosím Tě, abys mi pomáhal být solí země a světlem světa.

Amen

dnes
čtvrtek 22. únor 2024
svátek Stolce sv. Petra
Texty: 1Petr 5,1-4 // Zl 23(22) // Mt 16,13-19
Bohoslužba 15:30 kaple na LDN
zítra
pátek 23. únor 2024
První týden postní
Texty: Ez 18,21-28 // Zl 130 // Mt 5,20-26
Bohoslužba 18:00 kaple na faře
pozítří
sobota 24. únor 2024
První týden postní
Texty: Dt 26,16-19 // Zl 119 // Mt 5,43-48
Bohoslužba 18:00 Sv. Jakub
zobrazit další