MENU||| |||
Římskokatolická
farnost Polička

21. Síť vztahů a dobra

22. ledna 2023, 3. neděle v mezidobí

Mt 4,19: „Pojďte za mnou a udělám z vás rybáře lidí.”

Celé evangelium: Mt 4,12–23

Rybářský prut

„Tý jo, babi, co to tady děda má?” žasla Amálka, když se dívala do komory, ze které si babička právě vytahovala hrnec na zavařování. Předmětem jejího úžasu byla dlouhá ohebná tyč, která se na jednom konci zužovala a visela z ní tenoučká šňůrka. „To je rybářský prut,” vysvětlovala babička.

Rozhovor zaslechl Vilda, který zrovna procházel z obývacího pokoje do kuchyně. „Děda chodí chytat ryby?” divil se. „No jasně, je to jeho oblíbený koníček,” odvětila babi. A dodala: „Klidně se ho na to zeptej, rád ti o tom popovídá.” Amálku to taky zajímalo, a tak spolu s Vildou čekali, až dědeček přijde domů z obchodu, aby ho mohli zahrnout otázkami.

Když přišel, uvařil si čaj a sedl si za dětmi ke kuchyňskému stolu. Ty ho hned zahrnuly otázkami: „Jak se ten prut používá? Jak se vlastně ryby chytají? Co jsi všechno chytil? Kam jsi je chodil chytat? A nevadí ti, že musíš dlouho sedět u rybníka a čekat, než ti ryba zabere?” Děda vnoučatům trpělivě na všechny otázky odpovídal. Na očích mu bylo znát, že je moc rád, že se o jeho koníček tak zajímají.

„A dědo, mohl bych jít někdy na ryby s tebou?” prosil Vilda.

„Jasně, to je skvělý nápad!” jásal děda. „Půjdu s tebou moc rád. Já na ně vlastně v poslední době už moc nechodím.”

„Jak to?” divila se Ami.

„Vždyť tě to baví, ne?” dodal Vilík.

Děda odpověděl: „Už na to moc nemám čas. Od té doby, co u nás často býváte na návštěvě vy dva, jsem rybaření hodně omezil.”

„Tý jo. A není ti to líto?” zjišťoval Vilém.

„Není. Protože trávit čas s vámi je pro mě daleko důležitější. Mám vás totiž rád a záleží mi na vás,” zakončil rozhovor děda.

Je důležité být s těmi, které máme rádi. I s Ježíšem.
Ježíš počítá úplně s každým. Volá nás k sobě bez ohledu na to, kolik je nám let, co umíme a jací jsme.

Návrh modlitby

Zkus na svých blízkých najít něco dobrého - krásného a poděkovat za to Bohu. 

Ježíši, děkuji ti za… (doplň jméno), který/á je… (doplň vlastnost, dobrý skutek apod.).

dnes
čtvrtek 22. únor 2024
svátek Stolce sv. Petra
Texty: 1Petr 5,1-4 // Zl 23(22) // Mt 16,13-19
Bohoslužba 15:30 kaple na LDN
zítra
pátek 23. únor 2024
První týden postní
Texty: Ez 18,21-28 // Zl 130 // Mt 5,20-26
Bohoslužba 18:00 kaple na faře
pozítří
sobota 24. únor 2024
První týden postní
Texty: Dt 26,16-19 // Zl 119 // Mt 5,43-48
Bohoslužba 18:00 Sv. Jakub
zobrazit další