MENU||| |||
Římskokatolická
farnost Polička

13. Být připravený

28. listopadu 2022, 1. adventní neděle

Mt 24,44: Proto i vy buďte připraveni, neboť Syn člověka přijde v hodinu, kdy se nenadějete.

Celé evangelium:  Mt 24,37–44

Kus dřeva

Děda s babičkou mají v chodbě u hlavních dveří dlouhý dřevěný hranol. Amálka si ho všimla, když hráli s Vildou na schovávanou. Chtěla se do rohu vedle dveří skrčit mezi bundy, ale málem se tam nevešla, protože tam byl ten divný kus dřeva.

Když hra skončila, vzala ho do rukou a přinesla do obývacího pokoje, kde si babička četla knížku. „Babi, co to tady máte?” vyptávala se zvědavě. „Co bys řekla, holka?” nechala ji hádat babička. Amálka se dlouze zamyslela. „Možná, že ho dáváte v zimě pod dveře, aby vám skrz ně netáhlo,” napadlo ji. „Ale kdepak,” smála se jejímu nápadu babi. „To bychom použili spíš nějaký hadr. Dřevo nás před chladem tak dobře neochrání.” „Tak ho tam máte nachystaný, abyste s ním mohli zloděje praštit po hlavě!” tipoval si Vilda, který přiběhl do obýváku z kuchyně, odkud zaslechl jejich rozhovor. „To taky ne,” odvětila babička. „Ale jsi blízko.” Vilík chtěl hádat dál, ale už ho nic rozumného nenapadlo.

Děti se tedy raději nechaly poddat. Babička jim vše vysvětlila: „Vždycky, když jdeme s dědou spát, opřeme tohle dřevo o dveře. Kdyby se sem někdo dobýval, tak to velmi dobře uslyšíme. Dřevo totiž při otevření dveří spadne na zem a udělá ránu, kterou nemůžeme přeslechnout. Dělávali to tak dědečkovi rodiče a my jsme to od nich převzali.”

„A stalo se vám někdy, že by se sem někdo vloupal?” vyzvídala Amča. „Naštěstí ne. Ale mohlo by se to kdykoli stát. Určitě to není tak, že bychom se každou noc báli, že sem přijde nezvaný host. Ale stát by se to mohlo,” vysvětlila babi. „To je super, že dokážete být tak připravení,” ocenil prarodiče Vilík.

 

Vyplatí se být připravený. Jednou přijde konec světa. Bude to chvíle, kdy za námi na zem podruhé přijde Ježíš, ale my nevíme, kdy to bude. Ježíš nám v evangeliu na tuto neděli radí, abychom byli na konec světa připraveni. Co to znamená být připravený na Ježíše? Snažit se žít tak, aby našemu setkání s ním nebylo nic na překážku. Překážkami jsou naše hříchy.

Návrh modlitby

Dobrý Ježíši, jednou se s tebou chceme setkat v nebi. Prosíme tě, abys nám pomáhal vyhýbat se všemu, co mezi nás a tebe staví překážky. Prosíme tě, ať jsme k sobě navzájem laskaví, pomáháme si, ať se snažíme dělat to, co je dobré, a vyhýbat se zlému. Chceme na tebe být připraveni, nechceme nic zanedbávat. A těšíme se na setkání s tebou. Prosíme tě za všechny lidi, kteří tě neznají a neví, jak moc je máš rád. Dej se jim poznat a ukaž jim svou lásku.

Amen.

dnes
čtvrtek 22. únor 2024
svátek Stolce sv. Petra
Texty: 1Petr 5,1-4 // Zl 23(22) // Mt 16,13-19
Bohoslužba 15:30 kaple na LDN
zítra
pátek 23. únor 2024
První týden postní
Texty: Ez 18,21-28 // Zl 130 // Mt 5,20-26
Bohoslužba 18:00 kaple na faře
pozítří
sobota 24. únor 2024
První týden postní
Texty: Dt 26,16-19 // Zl 119 // Mt 5,43-48
Bohoslužba 18:00 Sv. Jakub
zobrazit další