Farní pouť

Cíl: přiblížit se Bohu skrze krásu umění, přírody, modlitbu a společenství se spolu putujícími farníky ve Žďáru nad Sázavou a jeho okolí.

Odjezd: 17. 9. 2022 v 7:30 z nádraží v Poličce (Ti, kdo jedou autem, musí být v 8:25 v blízkosti recepce Muzea nové generace, protože vstupné bude zakoupeno hromadně.)

Program:

Prohlídka Muzea nové generace ve Žďáru nad Sázavou - jeho multimediální zážitková expozice ve dvou podlažích poutavě přibližuje více než 760 let historie cisterciáckého kláštera a pozdějšího zámku. V přízemí se dozvíte něco o cisterciáckém řádu a temném středověku. První patro je koncipováno jako vhled do barevného světa baroka. Expozice je koncipována tak, aby každý návštěvník našel odpovědi na své otázky, bez ohledu na to, zda je laik, milovník historie, malé dítě, historik umění nebo farní poutník. Vrstvení informací podle podrobností umožňuje všem návštěvníkům nalézt odpovědi na jejich otázky. Na recepci dostanete sluchátka s audioprůvodcem a hlasy cisterciáckého mnicha a holčičky z naší doby vás budou provázet celou expozicí. Budete moci vstoupit do temných hvozdů, kde nebojácní mniši ve 13. století vybudovali první klášter. Seznámit se s jedním dnem v životě mnicha, prolistovat virtuální kroniku či objevit krásu cisterciáckého umění. Poté se díky kaleidoskopu přesunete do období prosperity, rozkvětu umění, vědy a architektury, do období baroka. Seznámíte se s opatem Vejmluvou, výraznou osobností bývalého kláštera, potkáte geniálního architekta Jana Blažeje Santiniho či proniknete do matematických tajů Poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Budete tak plně připraveni na jeho následnou návštěvu.

Komentovaná prohlídka a společná modlitba v Poutním kostele sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, který patří mezi nejvýznamnější stavby barokní gotiky architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichela a od roku 1994 je zařazen na Seznam světových kulturních a přírodních památek UNESCO.

Společný oběd v restauraci Táferna, jejíž budovu dal postavit opat cisterciáckého kláštera Václav Vejmluva kolem roku 1720. Tento hostinec patřil k cisterciáckému klášteru a sloužil jeho potřebám. Fungoval jako ubytovna a hospoda pro italské stavební dělníky, kteří stavěli pod vedením stavitele Jana Santiniho v r. 1719 – 1722 chrám sv. Jana Nepomuckého na Zelené Hoře. V době stavby chrámu dostávali zde stavebníci pivo zadarmo. Z této doby také pochází název restaurace Táferna – vzniklo zkomolením z italského názvu taverna ( v překladu hospoda ).

Návštěva baziliky Nanebevzetí Panny Marie a sv. Mikuláše ve Žďáru nad Sázavou- původně gotický, barokně za účasti Jana Santiniho přestavěný kostel, který je součástí bývalého cisterciáckého kláštera Studnice Blahoslavené Panny Marie. V roce 2009 byl kostel povýšen na baziliku minor. Je farním kostelem farnosti Žďár nad Sázavou-II.

Odpolední program, bude třeba zvolit podle fyzické zdatnosti. Budou tyto možnosti:

Zámecká kavárna, která nabízí různé druhy kvalitní kávy a domácí dezerty.

Naučná stezka okolo Zelené hory - vycházkový okruh A v délce 2,1 km je situován do okolí Bránského rybníku a představí dvě stavby významného českého architekta Jana Blažeje Santiniho Aichla – Hospodářský dvůr Lyra a Dolní hřbitov. Vycházkový okruh B v délce 2,6 km je výletem do míst s nevyšší ochrannou přírody a krajiny. Provede Vás působivým prostředím okolí rybníku Konvent, nabídne výhledy na rybník, zámek a v neposlední řadě na poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře.

Pěší putování od baziliky Nanebevzetí Panny Marie a sv. Mikuláše ve Žďáru nad Sázavou ke kapli Panny Marie Karmelské v Sázavě. Délka trasy 10 km, přibližně 3 hodiny chůze. Start ve výšce 615 m n. m., cíl ve výšce 496 m n. m.

Farní putování završíme v 18:00 mší svatou v kapli Panny Marie Karmelské v Sázavě.

Přibližná doba návratu do Poličky: 19:50 hod

Cena: za dopravu a plné vstupné do muzea a na Zelenou horu 400 Kč, za dopravu a snížené vstupné do muzea a na Zelenou horu 320 Kč (děti, studenti, senioři 65+). Peníze se budou vybírat až v autobusu cestou tam.

Přihlašování bylo ukončeno.

Případné dotazy vám ráda zodpoví Věra Klimešová