Výlet rodin málem skončil tragicky

Prozkoumat údolí řeky Doubravky od Bílku po Chotěboř, byl ideový cíl letošního výletu rodin z poličské farnosti. V sobotu 15. června se ho zúčastnilo 50 výzkumníků širokého věkového rozpětí od cca jednoho roku po 50 let. Na inkriminované místo do Bílku se dostavili auty, a to všichni v překvapivě jednotném čase. Odtud pokračovali již pěšmo svižným krokem vstříc dobrodružství.

Sedm kilometrů ve skalnatém terénu, mezi záludnými vodními víry, hlubokými srázy a na kluzkých stezkách zvládli skvěle úplně všichni. Lze se domnívat, že to bylo způsobeno jak dobrou fyzickou připraveností, tak bohatým proviantem přenášeným v naditých batůžcích.

A co jsme cestou viděli? Unikátní gigantický hřib pravý (nevhodný ke sběru pro svoji  sešlost věkem), vyhlídku, na kterou se muselo lézt do skal po kovových žebřících, Točivý vír, který se netočil, chrostíky, kteří si ve vodě vytvářeli podivuhodné kamenné schránky, ledňáčka, kterak loví rybky (byl viděn pouze jedinou osobou, z čehož plynou jisté pochyby, zda šlo skutečně o ledňáčka, nebo o důsledek obsahu ve vizionářově placatičce).  Poznali jsme chladnomilné mechy, stínomilné mechy a dokonce jsme uzřeli i teplomilné kvetoucí mechy.  Tolik bylo na cestě vzrušení.  Největší pak zavládlo v cíli – málem s tragickými důsledky. Při návratu jsme totiž zjistili, že salónek v restauraci je zadán.

Copak děti, ty tuto zdrcující informaci přijaly s nadhledem, ale dospělí ji takřka nemohli unést. Ještě že se našlo záložní řešení. Výzvědná čelní jednotka zjistila, že kousek od restaurace stojí prodejna motorek, kde mají otevřeno a oplývají kávovarem. Kolem prodejny navíc bylo rozeseto příjemné venkovní posezení. I vypravili jsme se tam. A tak díky motoklubu farní výlet rodin neskončil tragicky, ba naopak, měl tu správnou výletnickou tečku.  V sobotu 15. června nám zde totiž ochotně připravili na 25 káv výborné kvality, čímž utišili na duchu klesající a zesláblé rodiče a prodali asi 50 zmrzlin, čímž zvýšili vitalitu dětí. Motorku však neprodali ani jedinou.

Vážení čtenáři, jak jste se mohli z výše uvedeného  textu dozvědět, výlet rodin je vždy náročnou a významnou událostí roku. Proto Vás chceme upozornit, abyste, pokud zvažujete účast v expedici 2014, naprosto nepodceňovali přípravu. K vašemu uklidnění snad přispěje, že pro případ eliminace rizik si s sebou bereme otce Brhela. Docela se nám to osvědčilo. Domů jsme se vrátili opět všichni.

TAK ZA ROK ZASE NASHLEDANOU!

ŠD