Farnost Polička pomáhá v Kongu

Tenhle příběh nezačíná jedním přemoudřelým českým bohoslovcem, který se rozhodl vyrazit na misie, ale jednou mladou Američankou, která dorazila do kongského Aru a začala přemýšlet, jak by mohla místním zajistit živobytí a budoucnost v jejich válkami a korupcí sužované zemi. Tato dívčina jménem Katie Hile založila organizaci Totonga Bomoi, která se nezabývá pumpováním peněz nebo materiálu do africké země, ale aktivizací místního obyvatelstva, kterému se snaží poskytnout trénink a spravedlivý profit za jeho práci. Tím pomáhá stovkám lidí protlouci se životem.

Před rokem měla plné ruce práce s rozvíjením této organizace, a neměla tedy prostor shánět peníze pro Felixe, pekaře z Aru, kterého jsem dobře znal, a proto se za jeho charakter nemusela zaručovat. Felix potřeboval 2400 $ na založení nové pekárny, ve které by mohl péci oblíbený místní chleba, jehož výrobu nastartoval v Aru jeden mladý italský misionář. Jakkoli jsem důvěřoval Felixově odhodlání a upřímnosti, bylo mi proti srsti vybírat někomu na soukromý podnik, ledaže by se zavázal, že ze zvýšeného profitu splatí do tří let polovinu darované částky právě organizaci Totonga Bomoi. S nadějí, že poličtí farníci štědře přispějí na takovýto projekt, jsem je o to požádal a doufal, že se půl třetího tisíce dolarů sejde.

Na konci postní doby 2018 jsem však musel řešit nečekaný problém, farníci nedali dohromady 2400 dolarů, ale o tisíc víc! Co s tím? Na opravu kostelů se peníze vždycky hodí, ale jedno z nejstarších církevních pravidel je to, že dar se vždy musí využívat v souladu s přáním dárce. 2400 dolarů (asi 50 tisíc Kč) tedy putovalo k Felixovi a 1000 dolarů (asi 20 000 Kč) přímo do Totonga Bomoi. Díky tomu, že kus onoho daru je vlastně půjčka, která bude vrácena na další dobrý účel, zajistila poličská farnost neuvěřitelných 100 000 Kč na podporu potřebných. Ona obrovská částka je jen část mojí radosti, skoro ještě důležitější mi přijde, že ty finance jsou dobře investované do kvalitních lidí a do organizace s maximálním kladným dopadem a malými režijními náklady.

Níže přikládáme děkovné dopisy.