Cesta světla I

Cestu světla I naleznete zde.

1. svaté přijímání 2020

tl_files/kclankum/Novinky/prvni svate prijimani.jpg27. 9. 2020 v naší farnosti přistoupilo celkem 11 dětí k 1. svatému přijímání. Připravili jsme malé ohlédnutí za tímto slavnostním dnem.

Fotografie najdete zde.

Cesta světla III

tl_files/kclankum/Karantena/cesta svetla III.jpgCestu světla III naleznete zde.

 

Cesta světla II

tl_files/kclankum/Karantena/04_cesta_emauzy.pngCestu světla II naleznete zde.

Adventní ohlédnutí 2019

Advent roku 2019 byl především ve znamení návratu do kostela sv. Jakuba. Ale prožili jsme i celou řadu dalších mimořádných chvil. Nyní se na za nimi můžeme ohlédnout v malé fotogalerii.

Fotografie si můžete prohlédnout ZDE.

Farní pouť 2019

Třetí sobotu v září jsme vypravili dva autobusy na pouť. Nejdříve jsme navštívili poutní místo Sloup. Poté jsme pokračovali do Křtin. Tam jsme navštívili místní arboretum a při vycházce, která trvala 1,5 hodiny, jsme se od průvodkyně dozvěděli mnoho zajímavostí, příjemně pobavili i odpočinuli. Posilnili jsme se na obědě a ty akčnější jeli navštívit místní jeskyni "Výpustek", ostatní užívali nádherného počasí v krásném prostředí poutního chrámu. Po shledání obou skupin sloužil o. Tomáš mši sv., místní kněz nám řekl něco málo o historii i současnosti chrámu, pustil nám zvonkohru a poté jsme zamířili domů. Doufám, že se všichni vraceli příjemně unavení a posilněni duchovně do dnů všedních.

» více...

Sylvestra V. D’Souza

Sylvestra V. D’Souza je 10-ti letý chlapec z Indie, kterého v rámci programu Adopce na dálku podporují děti z naší farnosti. Sylvestr začal nyní studovat 5. třídu. Tu předchozí ukončil v dobrými výsledky a za naši podporu je velmi vděčný. 

» více...

Farní den 2019

Farní den se v letošním roce uskutečnil v neděli 16.6.2019 opět na Zahradě u Mlýna.

Počasí se nás snažilo přesvědčit, že máma raději zůstat doma. Ale ti, kteří se nenechali počasím odradit, vytáhli nějaký ten teplý svetr nebo bundu a vyrazili, určitě nelitovali. A i to počasí nakonec stálo při nás a déšť nás pěkně obešel.

Fotografie si můžete prohlédnout ZDE. 

A koho zaujalo vystoupení Michala Horáka, na začátku prázdnin doporučujeme toto školní video.

1. svaté přijímání 2019

V letošním roce 2019 v naší farnosti přistoupilo k 1. svatému přijímání celkem 16 dětí. Připravili jsme malé ohlédnutí za tímto slavnostním dnem. 

Fotografie najdete zde.

Deo Gratias - děkovný koncert chrámového sboru

Deo_Gratias

V neděli 28.4.2019 se v kostele sv. Michaela uskutečnil děkovný koncert poličského chrámového sboru "Deo Gratias". Koncert se uskutečnil u příležitosti narozenin Květy Šafářové, která sbor vedla dlouhá léta a tento koncert byl také její poslední v této pozici. Na koncertě zazpívali nejen současní členové chrámového sboru, ale i milí hosté a celá řada bývalých členů chrámového sboru. Připravili jsem pro vás malé fotografické ohlédnutí, a regenschori Květě Šafářové jménem farnosti ještě jednou mnohokrát děkujeme.

Fotografie najdete ZDE.

Velikonoční ohlednutí

Velikonocni_Svice

Připravili jsme malé fotografické ohlédnutí za letošními velikonocemi, které jsme mimořádně prožili v kostele sv. Michaela. O slavnosti Velké noci přijaly křest a rozšířily tak naše společenství tři sestry. Prohlédněte si fotky z obřadů Velkého pátku, Velké noci a Slavnosti Zmrtvýchvstání.

Fotografie najdete ZDE.

Ohlédnutí za Tříkrálovou sbírkou a živým betlémem

Připravili jsem pro vás fotografické ohlédnutí za Živým betlémem a Tříkrálovou sbírkou. Fotografií je k dispozici více, aby se každý z ochotných účastníků na nich našel. Fotky si také můžete stáhnout k vlastní potřebě (stačí označit vybrané a zvolit volbu "stáhnout". Pro větší přehlednost jsme fotografie rozdělili na dvě části (Živý betlém a Tříkrálový průvod).

Zde najdete fotografie z Živého Betléma.

Zde najdete fotografie z Tříkrálového průvodu.

Farní pouť 2018

V sobotu 22. září jsme opět vyrazili na farní pouť. Tentokrát naším cílem bylo Nové Město nad Metují a Rokole.  Prohlédněte s pár fotografií a také si můžete prohlédnout všechna zastavení Křížové cesty rodin z Rokole.

» více...

Velikonoční ohlédnutí

Pojďme se ve fotografiích ohlédnout za velikonočním týdnem v naší farnosti. Oslavu velikonoc jsme zahájili na Květnou neděli průvodem z kostela sv. Michala do farního kostela sv. Jakuba, kterým si připomínáme slavný vjezd Ježíše do Jeruzaléma. Ve stejný den odpoledne jsme se pak sešli na Jelínku k modlitbě křížové cesty.

» více...

Diplomatický vánoční bazar

I v letošním roce na začátku prosince bude pořádána v Sarajevu charitativní akce Diplomatický vánoční bazar. Na stánku české ambasády bychom rádi opět prodávali české rukodělné práce jako jsou například panenky, zvířátka, polštářky a další. Veškerý výtěžek z prodeje bude věnován organizacím, které pomáhají v Bosně a Hercegovině dětem v nouzi a hendikepovaným. Pokud by se chtěl někdo do pomoci zapojit a není rukodělně zručný, nabízí se například i možnost zakoupit třeba nějaký výrobek v obchodě Fimfárum a podpořit jak místní charitu, tak i darováním výrobku potřebné v Bosně a Hercegovině.

Děkuji všem farníkům, kteří pomáhali i v loňském roce. Celkový výtěžek českého stánku byl přes 36.000 Kč.

» více...

Vánoce

Světlo – to je jeden z hlavních symbolů vánoc. V čase podzimní a zimní tmy, si připomínáme čas, kdy lidé v Izraeli očekávali příchod mesiáše, který přinese nové světlo na tento svět. Tím světlem bylo narození Krista, který přišel mezi nás, aby nám „svítil na cestu“, aby nám ukázal cestu k Otci.

» více...

Farní pouť 2017 - Křemešník

Stalo se pěknou tradicí, že naše farnost každý rok v září vyráží na společnou pouť. A tak se z jedné zářijové soboty vždy stane den, kdy se sejde velká část farnosti nejen v kostele, ale i na cestě na jedno vybrané poutní místo a farníci mohou strávit více času spolu.

» více...

Prázdninové poutní slavnosti

V naší poličské farnosti vychází většina poutních slavností na čas prázdnin. I tak se nás většinou sejde velké množství, protože přeci jen poutní slavnost je událost mimořádná.

Na letošní pouť v hlavním kostele u sv. Jakuba letos přijela zvláště milá návštěva – biskup Karel Herbst z Prahy. Biskupa Karla zná mnoho farníků ještě z doby svého dětství a mládí, kdy pro ně připravoval letní tábory a tak setkání s ním bylo mimořádně vřelé, až rodinné. Děkujeme, že za námi přijel. Při této příležitosti jsme také zprovoznili mimořádně praktickou věc – a to nové toalety vedle fary, které budou sloužit v časech bohoslužeb jak farníkům, tak i veřejnosti.

Druhou klasickou poutí, je pouť ke kapli Panny Marie na Baldě. Zde se pravidelně setkáváme i s farníky z farnosti Bystré, Jedlová a Pomezí. Je to vždy velmi milé setkání v krásné přírodě.

» více...

PRŮVODCE jak se zapojit do života farnosti

Naše farnost je plná života a aktivit. Velké množství činností funguje již nyní velmi dobře a i touto cestou bychom chtěli těm, kteří se zapojují, vřele poděkovat. Pastorační rada ale vidí některé oblasti, které se nedaří dlouhodobě zajistit, a bylo by třeba zapojení většího počtu lidí. Farnost nebo chcete-li farní společenství – to jsme my všichni...

» více...

Ohlédnutí za Národním pochodem pro život

Do konce března letošního roku se pár statečných jedinců a několik odvážných rodin z naší farnosti přihlásilo jako účastníci Národního pochodu pro život a rodinu. Tento již sedmnáctý ročník organizuje spolek Hnutí Pro život ČR usilující o záchranu životů nenarozených dětí a obnovu společenského i právního respektu k životu člověka od jeho početí do přirozené smrti.

» více...

Národní pochod pro život

V sobotu 22.4.2017 se uskuteční v Praze Národní pochod pro život a rodinu s pontifikátní mší svatou v katedrále a s kulturním programem a samotným pochodem. Účastí můžeme vyjádřit nedotknutelnost a důstojnost lidského života od početí, důležitost výlučného svazku muže a ženy v manželství a také prožít pěkný výlet. Zájemci se mohou napsat do tabulky na nástěnce do neděle 27.3.2017 kvůli nutné registraci do konce března. Pro přihlášené se nabízí výhodná cesta vlakem z České Třebové tam a zpět pro dospělé za 250 Kč a pro děti do 15 let zdarma. Pro přihlášené rodiny hradí oběd kardinál Duka. Kdo by s námi cestoval vlakem, tak odjezd z Poličky bude v 6.30 hod. a návrat v 18.30 hod. Bližší informace podá a na společně prožitý čas se těší Slávek Haman, tel. 776 300 557, slavekhaman@seznam.cz.

» více...

Farní den 2017

V neděli 12. 2. ve spolkovém domě Jordán proběhl tradiční farní den, spojený s oslavou půlkulatých narozenin o. Miloslava Brhela, poličského faráře. Akce odstartovala prezentací o dění ve farnosti v uplynulém roce, a o událostech očekávaných. Nechyběl kvíz o životě P. Brhela a o farnosti. Následoval bohatý raut, rozlévalo se dobré víno a farníci využili příležitost k přátelskému poklábosení a také gratulacím oslavenci. Sešlo se nás na 150. 

» více...

Silvestr V. D’Souza

Protože skončila podpora indické dívky Sangeethy, která už dokončila své vzdělání, děti z naší farnosti si na farním dnu vybraly k další podpoře indického chlapce Silvestra V. DSouzu. Tomuto chlapci je v současnosti 7 let, chodí do 2. třídy a pochází z diecéze Belgaum v jižní Indii...

» více...

Výlet rodin 2016

Po počátečním váhání, kdy jsme se báli, že pojedou nejvíce dvě rodiny, nebo nikdo, účast ohromila všechny, především mne. Když jsem vše dala na papír, zjistila jsem, že přijelo 13 rodin, celkem 60 lidí z toho 26 dospělých a 34 dětí...

» více...

Vánoční koncert

V úterý 29. prosince zakončil rok oslav 750 let od založení města Poličky v kostele sv. Jakuba Vánoční koncert – příznačně nazvaný „Hej Mistře!“ – za obrovského zájmu občanů města...

» více...

Farní jarmark 2015

Tolik skvělých nápadů a tolik šikovných rukou? Tak tohle nás mohlo napadnout třetí neděli adventní, pokud jsme měli čas a chuť zavítat na poličskou faru, kde se konal již tradiční farní jarmark.

» více...

Vánoční blázen?

Již čtvrtým rokem se skupinka maminek s dětmi, v počtu 15 dospělých a 21 dětí, vypravila na vánoční zpívání koled do místního dětského domova. Začali jsme zpěvem převážně adventních písní a následně i koled. Poté děti oplatily náš hudební program svým vystoupením a potěšily svým zpěvem zase nás...

» více...

Chrámové ticho

Dne 3. 10. proběhl v Poličce v kostele sv. Michaela program s názvem Chrámové ticho. Hodilo by se možná říci i koncert, protože jednou z hlavních náplní večera byl zpěv...

» více...

Setkání ministrantů

V sobotu 18. 9. jsme vyjeli 3 odrostlí a 8 školou povinných na Diecézní setkání ministrantů do Hradce Králové. Setkáni bylo směřováno na smlouvy, které Hospodin uzavřel s vyvoleným národem a na ty, které chce uzavřít s námi...

» více...

Pouť 2015

V neděli 26. července v 9:30 jsme společně slavili poutní mši svatou. Byl to den, jak v úvodu zmínil P. Miloslav Brhel, kdy jsme si připomněli 150 let od posvěcení kostela sv. Jakuba a60 let od prvního uvedení Hymnu ke sv. Jakubu od nejznámějšího rodáka Bohuslava Martinů...

» více...

Výlet rodin

V sobotu 13. června 2015 se již tradičně uskutečnil farní výlet rodin. Vypravilo se nás 49 - od malých, větších, až po ty největší. Počasí nám přálo, a tak jsme mohli vyrazit!

» více...

Velikonoční vigilie 2015

Se západem slunce podle židovské tradice začíná nový den i proto v sobotní podvečer slaví církev Vigilii Zmrtvýchvstání Páně. Je to veliká slavnost pro celou církev, každé farní společenství, každého křesťana. Oslavujeme zmrtvýchvstání Páně...

» více...

Chrámový sbor sv. Jakuba v Poličce

Stalo se již skoro tradicí, že smíšený pěvecký Chrámový sbor sv. Jakuba v Poličce vystoupil ve vánoční době koncertně s několika vystoupeními. V DPS Penzionu a v Domově důchodců v Poličce zazpíval těsně před vánocemi koledy v úpravě Jana Křesadla a několik Podkrkonošských koled v úpravě Josefa Krčka. Pro slavnostní Vánoční koncert v kostele sv. Jakuba 27. 12. 2014 bylo ke koledám přidáno nastudování České vánoční mše koledové Antonína Hradila v orchestrálním obsazení podobně jako před rokem.

» více...

Zvoní už tři zvony

Na svátek Ježíše Krista Krále, v neděli dne 23. 11. 2014 v 11.30 h. byly slavnostně požehnány a poté se na poličském kostele rozezněly další dva zvony.  S největším a nejtěžším zvonem ve věži kostela „Českých patronů a ochránců“ zvonily zvony „Mariánský“ o hmotnosti 300 kg a „Svatých andělů a archandělů“ o hmotnosti 200 kg. Oba jsou zavěšeny do horního zvonového patra.   

» více...

Misijní jarmark

V neděli 19. 10. 2014 proběhl v Poličce po obou mších svatých misijní jarmark. Pozvání přijala část farníků, tím otevřeli svá srdce pro potřebné a poté i svoje peněženky...

» více...

100 let varhan

„Na den sv. Václava (28. září)  L. P. 1914 slyšeli poličští občané poprvé hlas nových varhan dostavěných p. Karlem Čápkem z Poličky. ...“

» více...

Farní pouť na Homoli

... S podobným záměrem se rodiny, děti, dospělí i tidříve narození z poličské farnostivydali v sobotu 13. září na farní pouť.S ohledem na všechny věkové kategorie i vzdálenost jsme využili dopravní prostředky a na místo určení, ke kostelu Panny Marie bolestné na Homoli, jsme dorazili dvěma zaplněnými autobusy...

» více...

Expedice „Karas in“

V sobotu 14. června 2014 se opět po roce uskutečnil výlet rodin poličské farnosti, který je pořádán každoročně jako top akce na ukončení školního roku manželským společenstvím. Tentokrát byl přijat námět (ostatně jako v několika posledních letech), od osvědčeného výletního plánovače a vůdce výpravy,  Aničky Navrátilové. Téma znělo: „Expedice Karas in“...

» více...

Farní jarmark

Stalo se již tradicí, že děti z naší farnosti tvoří a vynalézají, co by mohly na adventním jarmarku prodat, aby za utržené peníze mohly obdarovat své blízké o Vánocích...

» více...

Topení v kostele sv. Jakuba?

Poté, co jsme posbírali různé zkušenosti z okolí, nechali jsme si provést studii na elektrické vytápění kostela. Jde o systém přímotopného vytápění, který vytvoří v lavici účastníka bohoslužeb proudění teplého vzduchu z prostoru pod ním. Tepelné proudění přichází částečně i z lavice před ním.

» více...

Misijní jarmark

V neděli 20. 10. 2013 proběhl v Poličce po obou mších svatých misijní jarmark. Pozvání přijala část farníků, tím otevřeli svá srdce pro potřebné a poté i svoje peněženky...

» více...

Další zázraky v Číhošti

Opět po roce jsme prožili společný týden, tentokrát na faře v Číhošti. Náš krásný týden začal v sobotu 13. července na vlakovém nádraží v Poličce. Bylo zde opět srocení davu jak ve frontě na banány. Někteří se ani nestihli rozloučit, a už jsme seděli ve vlaku směr Svitavy...

» více...